10172018چهارشنب
Last updateشنبه, 06 می 3882 2pm
صد و هشتمین شهد صلوات شهرستان شوش برگزار شد

صد و هشتمین شهد صلوات شهرستان شوش برگزار شد

ساعت 20:35 یکشنبه 22مهرماه1397 به همت مجمع اهل بیت و با همکاری بنیاد شهید و امور...

دیدار سرپرست اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شوش با فرمانده سپاه ناحیه ی شوش

دیدار سرپرست اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شوش با فرمانده سپاه ناحیه ی شوش

تهیه و تنظیم ـ عباس کرم الهی

ساعت 16:45 روز یکشنبه 22 مهرماه 1397 سرپرست اداره ...

ستاد برگزاری آیین ۱۳ آبان شهرستان شوش  تشکیل جلسه داد

ستاد برگزاری آیین ۱۳ آبان شهرستان شوش تشکیل جلسه داد

تهیه و تنظیم ـ عباس کرم الهی

ساعت 10:30 صبح روز یکشنبه 22 مهرماه 1397 به منظور ...

گرداب شوش(قسمت بیستم ـ خرد و اندیشه)

گرداب شوش(قسمت بیستم ـ خرد و اندیشه)

به قلم ـ استاد جعفر دیناروند

خرد و اندیشه توانایی های خاص آدمی اند.با استفاده ا...

تبلیغات

 
  • تصاویر خبری

  • سخن روز

خدا را در هر نعمتي حقي است، هر كس آن را بپردازد، فزوني يابد، و آن كس كه نپردازد و كوتاهي كند، در خطر نابودي قرار گيرد. حضرت علی(ع)

ورزشی

اجتماعی

دیدار  هیئت مدیره ی انجمن توانجویان با سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شوش

دیدار هیئت مدیره ی انجمن توانجویان با سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شوش

1 DAY AGO

تهیه و تنظیم ـ عباس کرم الهی

ساعت 14:15 روز دوشنبه 23 مهرماه 1397 هیئت مدیره ی انجمن توانجوان جسمی و حرکتی  امید شهرستان شوش با حضور در دفتر سرپرستی ...

Loading...

فرهنگی ـ هنری و رسانه

اخبار شهرستان های استان خوزستان

اخبار استان ها

نوزدهم بهمن برگ‌زرین تاریخ بختیاری

نوزدهم بهمن برگ‌زرین تاریخ بختیاری

8 MONTHS AGO

به قلم ـ علی محمد کاظمی بختیاروند

 با بازگشت رهبر انقلاب، امام راحل به میهن عزیزمان مردم کشورمان پر شور وجان فشان آماده استقبال از رهبری  امام خمینی...

Loading...

مقاومت و پایداری

اقتصادی

مذهبی

سیاسی

اجتماعی

زیر ساخت های درمانی این شهرستان نیازمند توجه بیشتری می باشد

3 YEARS AGO
زیر ساخت های درمانی این شهرستان نیازمند توجه بیشتری می باشد

فرماندار شهرستان شوش گفت: وضعیت بیمارستان نظام مافی جوابگوی مردم نیست و زیر ساخت های درمانی این شهرستان نیازمند توجه بیشتری می باشد.

 

 

 

Readmore

اقتصادی

ستاد بازآفرینی پایدار شهری در شوش آغاز به کار کرد

2 YEARS AGO
ستاد بازآفرینی پایدار شهری در شوش آغاز به کار کرد

فرماندار شهرستان شوش از آغاز بکار ستاد باز آفرینی پایدار به منظور ساماندهی محدوده ها و محلات شهری شوش با مشارکت کارشناسان در قالب یک تیم تخصصی خبر داد.

 

 

 

Readmore

کد خبر: ۹۷۰۲۰۴3158

سومین کارگاه آموزش حقوق کودکان در شوش برگزار شد

تهیه و تنظیم ـ عباس کرم الهی

ساعت 8 صبح روز سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 به همت دادگستری ، آموزش و پرورش و دفتر امور بانوان و خانواده ی فرمانداری ، سومین کارگاه آموزش حقوق کودکان با محوریت « کودک آزاری و پیامدهای آن » در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان شوش برگزار شد .

به گزارش شوش نیوز ؛ با حضور معاونین پرورشی و معلمان پیش دبستانی اداره ی آموزش و پرورش ؛ محمدعلی علیپور دادرس دادگستری شهرستان شوش به عنوان سخنران این کارگاه ضمن قدردانی از افسانه صیدالی و فرحه حیازی از آموزش و پرورش و فروغ پور احمدی مشاور فرمانداری در امور بانوان و خانواده که مقدمات برگزاری  این کارگاه را بر عهده داشتند  به تعریف کودک آزاری و پیامدهای آن پرداخت .

وی گفت : کودک آزاری به اعمالی گفته می‌شود که باعث آزار روحی و جسمی ماندگار در کودک شده و ممکن است توسط والدین یا افراد دیگر صورت گیرد. و در واقع  هر گونه فعل یا ترک فعلی که باعث آزار روحی و جسمی و ایجاد آثار ماندگار در وجود یک کودک شود. به طور تخمینی در سال بیش از یک میلیون کودک دچار نقص عضو شده، زخمی می‌شوند، به شدت کتک می‌خورند، آزار جنسی می‌بینند، گرسنگی می‌کشند، چاقو یا شلاق می‌خورند، زندانی می‌شوند و یا با آنان بدرفتاری‌های دیگری می‌شود. آزار کودکان در طبقات پایین بیشتر از طبقه متوسط گزارش شده است ولی در همه طبقات، نژادها و گروه‌های قومی مشاهده شده است.

دادرس دادگستری شهرستان شوش سپس به انواع کودک آزاری اشساره کرد و خاطر نشان نمود : آزار جسمی: مثل شلاق زدن، هل دادن، لگد زدن، پرت کردن، جراحت جسمی به کودک وارد کردن، حمله فیزیکی، بریدگی، کبودی، شکستگی استخوان و... که برای کودک قبل از سن 18 سال توسط افراد بزرگسال ایجاد گردد ؛ آزار عاطفی: بی‌توجهی به نیازهای عاطفی کودک، طردکردن کودک، اعمال خشونت خانگی در حضور کودک، تشویق نکردن کودک، خوردن الکل و استفاده از مواد در حضور کودک و... که کودک را از نظر عاطفی مورد آسیب قرار می‌دهد که « غفلت ، بی توجهی یا طرد کردن کودک ، کمبود محبت جسمانی مثل در آغوش گرفتن ، داد و فریاد کردن ، تهدید با ترساندن ، مقایسه با سایرین ، تحقیر کودک و او را « بد یا به درد نخور » خواندن ، سرزنش و وجه المصالحه قرار دادن کودک و عدم تشویبق و تقویت مثبت کودک و نگفتن جمله ی دوستت دارم » را می تواند انواع آزار عاطفی نامید . ؛ غفلت از کودک: بی‌توجهی و غفلت نسبت به کودک، فراهم نکردن نیازهای اولیه شامل « بهداشت، مسکن، مراقبت طبی مناسب، و تحصیل » می‌تواند مصادقی دیگر از آزار به کودکان به حساب آید.

علیپور در ادامه به آزار جنسی کودکان و انواع آن اشاره کرد و تصریح نمود : هرگونه آزار جنسی و درگیر کردن کودک در فعالیتی که باعث ارضای فرد بزرگسال گردد. لمس، بوسیدن، وادار کردن کودک به دیدن روابط دو فرد بزرگسال، اجبار به برهنه شدن، عکس گرفتن از بدن کودک، نشان دادن عکس از افراد برهنه به کودک را می‌توان از انواع کودک آزاری جنسی نام برد. که « مالش ، لمس ، بوسیدن دستگاه تناسلی کودک ـ وادار کردن کودک به لمس دستگاه تناسلی بزرگسال ، هرگونه دخول دهانی ، مقعدی یا مهبلی ، کودک را در معرض روابط یا تصاویر جنسی بزرگسالان قرار دادن ،د شوخی یا جوک های جنسی با کودک یا در حضور کودک  ، هرگونه تجاوز به حریم  خصوصی کودک شامل (اجبار کودک به برهنه شدن یا مشاهده ی کودک در حمام و دستشویی) ، اغوا کردن کودک در استفاده از هرزه نگار و سایت های جنسی اینترنت ، قرار دادن کودک در تهیه ی فیلم ها و مجلات با محتوای جنسی ، استفاده از کودک در تهیه ی فیلم ها و مجلات هرزه نگاری و وادار کردن کودکان به فحشاء » را می تولاند انواع کودک آزاری جنسی دانست .

محمدعلی علیپور سپس توصیه هایی به والدین برای پیشگیری از آزار جنسی کودک را ضروری دانست و اظهار داشت : « 1 ـ برخی والدین به فرزندان خود می‌آموزند که همیشه باید به حرف بزرگ‌ترها گوش کرد؛ اما کودک باید یاد بگیرد که گاهی هم به خواسته‌های دیگران «نه» بگوید. چون در غیر این صورت کودک خود را تسلیم هر نوع خواسته‌ بیمارگونه و آزاردهنده‌ای خواهد کرد. 2 ـ اگر فرزند شما مساله‌ای را که آزارش می‌دهد یا باعث اضطراب او می‌شود برای شما تعریف کرد حتی اگر خیلی هم پیش‌پاافتاده بود، به او نخندید یا واکنشی نشان ندهید که او احساس حماقت کند، چون این کار شما باعث می‌شود کودک کم‌کم مشکلات خود را بروز ندهد. 3 ـ به فرزندان خود تاکید کنید که هیچ رازی نباید بین آنها و افراد بزرگ‌تر دور از چشم والدین وجود داشته باشد، چون اکثر افرادی که کودک آزاری می‌کنند، به کودک می‌گویند بوسیدن یا تماس بدنی بین ما، رازی است که غیر از ما دو نفر کسی نباید آن را بفهمد. 4 ـ هر کودکی باید بداند که هیچ کس حق ندارد او را به زور ببوسد یا در آغوش بگیرد. باید به فرزند خود بیاموزید که اگر فردی او را مجبور به انجام چنین کارهایی کرد، حتما به پدر و مادر یا بقیه اعضای خانواده اطلاع دهد. 5 ـ چنانچه آسیب ایجاد شده است به جای سرزنش خود یا مقصر دانستن کودک در اولین فرصت بدون ترس از قضاوت به مشاورین متخصص مراجعه کرده تا از پیامدهای شدید آن جلوگیری کنید. 6 ـ با توجه به اینکه امکان آسیب جنسی برای کودکان وجود دارد و خیلی اوقات آسیب جنسی توسط افراد نزدیک به کودک اتفاق می‌افتد نیاز است والدین در این خصوص حتما اطلاعات کافی داشته باشند. 7 ـ به اعتقاد روانشناسان بایستی کودکان را متناسب با سن آنها در زمینه سوءاستفاده جنسی آگاه کرد. چنانچه والدین تربیت جنسی کودک را بیاموزند و از سنین 4-3 سالگی آموزش مسایل جنسی به کودکان را شروع کنند، امکان آسیب‌های جنسی در کودکان بسیار کاهش یافته و از پیامدهای آن در کودکی و بزرگسالی جلوگیری می‌شود.


وی در ادامه به پیامدهای کودک آزاری توسط والدین اشاره کرد و گفت : رفتارهای آزاردهنده ی والدین حاصل کنش متقابل بین خصوصیات شخصی و شناختی والدین و رفتار و خصوصیات کودک و زمینه اجتماعی است. بسیاری از والدین بدرفتار در کودکی آزار دیده‌اند و به نظر می‌رسد که با آزار کودکان این الگو را ادامه می‌دهند. فقط ده درصد از والدین کودک آزار دچار بیماری‌های روانی هستند و خصوصیات رفتاری و شخصیتی سایر آنان به نحوی است که نمی‌توانند با تنش کنار آمده و از عهده پرورش کودک برآیند. به‌خصوص به هنگامی که تحت فشارند و حمایت اجتماعی نمی‌شوند.

علیپور در ادامه به تفاوت کودکانی که توسط مادر آزار می بینند با کودکانی که مورد مهر و محبت مادر قرار دارند تصریح نمود : کودکانی که توسط مادر آزار می بینند « کم هوش‌، پرخاش گر ، حالت دفاعی ،  تحریک پذیرتر و نابالغ‌ ، ارتباط ناصحیح » تری دارند و معمولا در برابر رفتار خوب و بد کودک واکنش چندان متفاوتی نشان نمی‌دهند و همچنین معمولا کودکان شیرخوار تحریک پذیر و کودکان نازیبا، بسیار فعال و نافرمان در مقایسه با کودکان پذیرا، جذاب، ساکت، کم توقع و مطیع بیشتر هدف آزار قرار می‌گیرند. چرا که کنار آمدن با آنان دشوار بوده و روابط خانوادگی را پرتنش می‌کنند.

دادرس دادگستری شهرستان شوش در ادامه به ویژگی‌های خانواده بدرفتار پرداخت و در این خصوص اظهار داشت : « کودک آزاری غالبا بخشی از الگوی خشونت در خانواده است و فرض بر این است که والدین خشمی را که نسبت به یکدیگر دارند بر سر کودک بی‌دفاع خالی می‌کنند ـ تهدید، تنبیه بدنی، انتقاد، تمسخر، عدم تایید و خشم مشخصه واکنش‌های والدین بدرفتار و به شدت بی‌اعتنا است. لبخند، پاداش و ابراز محبت در خانواده‌های بدرفتار به مراتب کمتر از خانواده‌های معمولی دیده می‌شود. علاوه بر این خواهران و برادران در خانواده‌های بدرفتار در مقایسه با خانواده‌های معمولی نسبت به یکدیگر رفتار خصومت‌آمیزتری دارند. ـ وضعیت بد اقتصادی و اجتماعی خانواده نیز احتمال بدرفتاری با کودکان را افزایش می‌دهد. ـ میزان وقوع کودک آزاری در میان نوجوانان افراد کم‌بضاعت، بیسواد و والدین منزوی و بخصوص خانواده‌های پرجمعیت در بیشترین حد است. و با بالا رفتن میزان بیکاری در یک جامعه و تنش ناشی از آن در خانواده میزان آزار کودکان نیز به فاصله چند ماه بعد بالا می‌رود. »


وی در پایان بخش اول سخنان خود به پیامدهای کودک آزاری در خانواده اساره کرد و خاطر نشان نمود : « کودکان آزاردیده در مقایسه با کودکان معمولی در مقابل مادرشان رفتاری اجتنابی و همراه با نافرمانی از خود نشان می‌دهند. ـ در مهد کودک‌ها نوپایان آزار دیده با همسالان خود پرخاشگرترند و معمولا نسبت به مربیان خود بی‌اعتمادند. آنان در برابر ناراحتی همسالان خود به جالی همدلی کردن حالاتی حاکی از ترس، پرخاشگری یا خشم نشان می‌دهند. ـ ظاهرا بسیاری از کودکان آزاردیده یاد می‌گیرند که به بزرگسالان اعتماد نکنند و با دیگران پرخاشگری کنند. الگویی که ممکن است آن را حفظ کنند و به هنگامی که پدر یا مادر شدند همان را به کار گیرند. ـ با وجود این بسیاری از کودکان آزاردیده وقتی بزرگ می‌شوند افرادی مهربان و سالم و والدینی بسیار خوب خواهند شد. و در صورتی که جامعه امکانات مناسب مانند امکان اشتغال و آموزش برای مادران و کودکان و همچنین سیستم‌های حمایتی برای خانواده‌های تحت فشار و کودکان در معرض آسیب فراهم کند میزان کودک آزاری کاهش می‌یابد. »

محمدعلی علیپور در بخش دوم سخنان خود به تفاوت  جرم و انحراف اشاره کرد و تصریح نمود : مجرم كسي است كه مرتكب جرم مي شود اما تعريف جرم آسان نيست جرم به عملي گويند كه وجدان جمعي را جريحه دار كند به بيان ديگر هر فعل يا ترك فعلي كه نظم ، صلح و آرامش اجتماعي را مختل سازد و قانون براي آن مجازاتي تعيين كرده باشد جرم محسوب مي شود و بالاخره تعريف عملي و حقوقي جرم چنين است: «جرم عملي است كه بر خلاف يكي از موارد قانون مجازات عمومي هر كشور است و مجرم كسي است كه در زمان معين عمل او خلاف مقررات قانوني رسمي كشور باشد» ولی انحراف ، یک ناهنجاری است که عرفاً قابل سرزنش است ولی برخورد کیفری ندارد ، هر چند خیلی از انحرافات مقدمه ی وارد شدن به جرم می باشند مانند « دروغ گفتن ـ حسادت ـ سیگار کشیدن ، طلاق والدین ، اختلافات خانوادگی و.... »

وی در ادامه به  مهم نقش مدارس در پیشگیری از کودک آزاری اشاره کرد و بیان نمود : همه ی  انسان ها نیاز به مشاوره و مددکار دارند. مشاوره را اتفاقا باید از مهدهای کودک ، مقاطع پیش دبستانی و دوران کودکی آغاز کرد. نکته ی دیگر این است که اطلاعات ما در زمینه ی مشاوره ی کودکان، بی نهایت ضعیف است که این مساله به مشاوران بازمی گردد. مشاوره باید تخصصی باشد  . یک مشاور می خواهد در هر زمینه ای وارد شود و مشاوره دهد در صورتی که نوع مشاوره ها در دنیا مشخص و براساس سن و دوران زندگی است.

علیپور در ادامه به نقش شهرداری و شورای اسلامی شهر در جلوگیری از کودک آزاری اشاره کرد و تصریح نمود : بعد از آموزش و پرورش  باید دانست که  در زمان انتخابات شوراها بر حسب مسائل قومی و قبیله ای نباید نمایندگان خود را انتخاب کنیم بلکه باید بدانیم  برنامه ها و اهدافی را که مدنظر دارند  چعه می باشد ، آیا برای کودکان و نوجوانان  برنلامه هایی مدنظر دارند یا خیر ، اگر با این رویکرد انتخاب کنیم بی شک آنها هم شهرداری را بر می گزینند که  علاوه بر مسائل عمرانی و زیباسازی شهر به موضوع های اجتماعی و فرهنگی هم  توجه داشته باشد  .

وی افزود : مناطقی در شهرستان شوش مشاهده می گردد که از نظر بافت شهری زیر صفر می باشند  و این وظیفه ی شهرداری است و شورا هم به عنوان ناظر می بایست بر فعابیت شهرداری نظارت داشته باشد ؛ آیا شهرداری ، شورای اسلامی شهر و آموزش و پرورش توانسته اند در شخصیت شناسی ازر سنین کودکی نقش پر رنگ خود را نشان بدهند ؟ اگر فردی از نظر سنی به جوانی رسید شخصیت آن فرد اصلا قابل تغییر نخواهد بود در حالی که از همان کودکی می توان شخصیت آن را شکل داد .

محمدعلی علیپور دادرس دادگشستری شهرستاتن شوش در پایان گفت : ممکن است اثرات یک دوره ی آموزشی  در واقع چند سال آینده  اثرگذار باشد  اما همین مکه بتوانیم در هر دوره فقط یک نفر از نسل آینده را بشسازیم در واقع کار خود را انجام داده ایم .

فروغ پور احمدی مشاور فرماندار در امور بانوان و خانواده ی فرمانداری ضمن تشکر از افسانه صیدالی ، فرحه حیازی و محمدعلی علیپور به خاطر تدارک این کارگاه ؛ به ضرورت تشکیل کارگاه های آموزشی اشاره کرد و گفت : در حال حاضر 25 اداره عضو امور بانوان و خانواده هستند و فعالیت های « فرهنگی ، هنری و اجتماعی » را دنبال می کنند و در واقع آموزش و پرورش و دادگستری  از اعضای فهال  این کمیسیون  به شمار می آیند که علاوه بر شغل و وظایف سازمانی و اداری خود  در امور فرهنگی و اجتماعی هم فعالیت قابل توجهی دارند

 

وی افزود : شوش یکی از شهزرستان هایی است که مسئولین آن با هم تعامل دارند  مگر این که برنانه ای که دست و پاگیر باشد ، لذا این نوع کارگاه های آموزشی که  می تواند از طریق معلمین  که در واقعی بیش از 8 ساعت با کودکان پیش دبستانی و یا مقطع ابتدایی سر و کار دارند ؛ تأثیر مثبت داشته باشد ، فرمانداری حمایت می کند .

پور احمدی هم چنین افزود : ما در فرصت یک ماهه ی باقیمانده  می توانیم  بعه اختصار با دانش آموزان  کار کنیم و در این دو سه ماه تعطیلی برنامه ریزی کرده و از ابتدای مهرماه آن برنامه ها را اجرا نماییم .

وی در پایان از پایگاه خبری تحلیلی شوش نیوز به خاطر پوشش خبری این کارگاه آموزشی قدردانی نمود .


 
 
  • سرمقاله

  • محبوب ترین اخبار

  • آخرین اخبار

قیمت روز طلا

شاخص بورس

پیشخوان

IMAGE
آفتاب یزد
دوشنبه, 06 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
ابتکار
پنج شنبه, 16 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
ابرار
سه شنبه, 21 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
ابرار ورزشی
پنج شنبه, 16 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
استقلال جوان
پنج شنبه, 16 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
اطلاعات
سه شنبه, 07 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
اعتماد
سه شنبه, 07 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
افکار
پنج شنبه, 16 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
اقتصاد پویا
پنج شنبه, 31 ارديبهشت 1394
ادامه مطلب...
IMAGE
ایران
پنج شنبه, 16 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
ایران ورزشی
سه شنبه, 12 اسفند 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
بانی فیلم
پنج شنبه, 16 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
بورس
چهارشنبه, 29 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
تجارت
چهارشنبه, 29 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
جام جم
پنج شنبه, 16 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
جمهوری اسلامی
پنج شنبه, 16 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
خبرورزشی
پنج شنبه, 16 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
دنیای اقتصاد
پنج شنبه, 16 بهمن 1393
ادامه مطلب...
IMAGE
سایه
چهارشنبه, 29 بهمن 1393
ادامه مطلب...

نرخ ارز

عکس هفته

 

 

گرافیک و کایکاتور

اوقات شرعی

نظرسنحی

نظر شما در مورد عملکرد پایگاه خبری تحلیلی شوش نیوز چیست؟

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی شوش نیوز می باشد. تهیه و طراحی : 0171 هاست