08202018دوشنبه
Last updateیکشنبه, 11 آوریل 3260 9pm
کد خبر: ۹۶۰۹۰۹2869

روز شمار دفاع مقدس ( قسمت چهاردهم )

ایده ـ عباس کرم الهی

در تاریخ 8 آذرماه 1358 ؛  ایالات متحده ی آمریکا برای رسیدگی خارج از نوبت  جهت گروگان گیری در ایان ؛ از دیوان لاهه  کتبا ، خواست تا ایران را محکوم نماید . 

در تاریخ 8 آذرماه 1359 ؛ سركوب تهاجم نسبتاً سنگین دشمن در جبهه سلمانیه واقع در جاده آبادان ـ اهواز . آخرین وضعیت آبادان : بهبود اوضاع ناشی از عقب رانده دشمن و جریان یافتن تردد همراه با ناامنی در جادههای خاكی حاشیه بهمنشیر به سوی ماهشهر .

ـ تقویت نیرو و انتقال تجهیزات دشمن در شرطاق اهواز و حمودی سعودی كرخه كور . تحرك راهسازی دشمن در جبهه نوسود .

ـ بازتاب نبرد دریایی ایران و عراق . مینگذاری كرخه توسط جوانان عربستان ( خوزستان ) به ادعای عراق . روند عادی شدن زندگی همراه با جنگ در اهواز .

ـ اعلام مواضع ایران در قبال پیمان جدید امنیتی كشورهای حاشیه خلیج فارس ، روابط فرانسه و شوروی با عراق و حمله به نقاط مسكونی ، توسط سخنگوی شورای عالی دفاع ( آیت ا … خامنه ای) .

ـ نامه رئیس جمهور ( آقای بنیصدر ) به امام دربارة بیكفایتی دولت و لزوم توجه كردن به نظرات وی به جای توجه به نظرات مخالفان.

عملیات طریق القدس

در تاریخ 8 آذرماه1360 ،  ساعت 30 دقیقه ی بامداد ، عملیات طریق‌القدس با رمز « یا حسین » در منطقه ی عمومی بستان و غرب سوسنگرد آغاز شد . این عملیات  از عملیات‌های مشترک سپاه و ارتش در طی جنگ ایران و عراق بود.

هجوم نیروهای عراق پس از ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ سبب به‌تصرف‌درآمدن بخش وسیعی از خوزستان شد. در تاریخ ۳۱/۲/۶۰ ارتفاعات «الله اکبر» پس از ۷ ماه به دست ایرانیان افتاد و نیروهای عراق با دادن تلفات، تا ۱۲ کیلومتری بستان عقب‌نشینی کردند و سرانجام در ظهر یکشنبه ۸ آذر ۶۰ شهر بستان و ۷۰ روستای تابعهٔ آن به تصرف نیروهای ایرانی درآمدند و تا ۲۲/۹/۶۰ منطقهٔ عملیاتی طریق‌القدس به طور کامل از وجود عراقیان پاکسازی شد و پس از ۱۴ روز عملیات باموفقیت پایان یافت. امام خمینی(ره)  این عملیات را فتح الفتوح و پیروزی بزرگ نامید.

 در تاریخ 8 آذرماه 1365 ؛ درخواست دكوئيار از سازمان ملل براي بررسي مسئله حمله به كشتيراني بين‌المللي در خليج فارس حمله عراق به ترمينال نفتي ايران در لارك توسط فرودگاه سعودي در شرق.

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی شوش نیوز می باشد. تهیه و طراحی : 0171 هاست