05202019دوشنبه
Last updateشنبه, 06 می 3882 2pm
کد خبر: ۹۶۱۱۲۷3071

چهارمین محفل انس با قرآن در شهر الوان برگزار شد

تهیه و تنظیم ـ عباس کرم الهی

به همت  معاونت قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان و مؤسسه ی قرآنی و فرهنگی بیت الائمه حضرت زهرا(س) ساعت 10 صبح ، چهارمین محفل انس با قرآن  به منظور تکریم از 30 حافظ کل  قرآن در مسجد جامع شهر الوان برگزار شد .

به گزارش شوش نیوز ؛ این محفل با تلاوت آیانی از قرآن توسط قاری جوان طالب عامری نژاد آغاز و پس از آن سید کریم موسوی معاونت قرآن و عترت اداره ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خو.زستان ضمن عرض خیر مقدم به دکتر عدنان غزی سرپرست فرمانداری شهرستان شوش ، عباس پور عاطف بخشدار شاوور ، حجت الاسلام عباس بسی خاسته مدیر کل اسبق اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ، ناصر چنانی معاونت هنری و سینمایی اداره ی کل ، فاطمه دیناروند سرپرست فرمانداری شهرستان شوش ، خنفری شهردارشهر الوان ، اعضای شورای اسلامی شهر الوان و... به برنامه های هفته ی قرآن و عترت در استان خوزستان اشاره کرد و گفت : این برنامه ها  در بخش‌های«  شعر، داستان کوتاه، هنرهای تجسمی، نمایش، فیلم‌نامه‌نویسی، رسانه مجازی ، صنایع دستی » و همچنین رشته‌های قرآنی « تواشیح، ابتهال و حفظ و تلاوت قرآن» از ۲۳ بهمن 1396 آغاز شده که در روز اول برنامه هایی نظیر « دیدار با خانواده ی شهیده خدیجه ولی‌زاده شهیده ی حله و استاد مؤسسات قرآنی استان ـ برگزاری محفل انس با قرآن و تکریم 30 حافظ کل قرآن در  منطقه ملاشیه ـ اجرای نمایش تعزیه فاطمی و نمایش خیابانی و  اهدای قرآن به تعدادی از مؤسسات قرآن استان » برگزار شد .

وی افزود : سه شنبه 24 بهمن 1396 ، برنامه هایی چون « دیدار با خانواده شهید مقامیان از شهدای حله ـ برگزاری دومین محفل انس با قرآن و اختتامیه مسابقات قرآنی در مسجد امام زین‌العابدین(ع) شهرک خیبر دزفول ـ  اهدای قرآن به مؤسسات قرآنی و جلسات مردمی و مساجد در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ـ  برگزاری سومین محفل انس با قرآن و تکریم از پیشکسوتان بین‌المللی منطقه عین‌دو و اجرای نمایش تعزیه فاطمی و نمایش خیابانی  را در تالار آفتاب اهواز » اجرا نمودیم ، روز چهارشنبه 25 بهمن 1396 « همایش خانواده با محوریت قرآن و فضاي مجازی در در فرهنگ سرای مهدیه شهرستان کارون ، رونمایی از تمبر پستی شهید محمدسعید سعیدی‌زاده در محل برگزاری نمایشگاه کتاب ، اجرای نمایش تعزیه فاطمی در محل برگزاری نمایشگاه کتاب ،  شب شعر قرآنی در فرهنگسرای اداره ی فرهنگ و  ارشاد اسلامی شهرستان  شوشتر و  مراسم تکریم از برگزیدگان بخش‌های صنایع دستی و هنرهای تجسمی و رسانه مجازی در نمایشگاه کتاب» انجام شد و روز پنجشنبه 26 بهمن 1396 « برگزاری مرحله نهایی مسابقات حفظ، قرائت و ترتیل در موقوفه مدنیان ـ  شب شعر و مراسم تکریم از برگزیدگان شعر و داستان در نمایشگاه کتاب ـ برگزاری یادواره ی شهدای منا و حله در نمایشگاه کتاب و  اجرای نمایش تعزیه فاطمی و نمایش خیابانی در نمایشگاه کتاب» به مرحله ی اجرا در آمد .

موسوی هم چنین افزود : امروز جمعه 27 بهمن 1396 بعد از برگزاری این محفل که از سی حافظ کل قرآن  شهر الوان از توابع بخش شاوور شهرستان شوش ، «  مراسم تکریم از برگزیدگان فیلم، عکس و پوستر ساعت ۱۹ در نمایشگاه کتاب ـ  اجرای نمایش تعزیه و نمایش خیابانی، ساعت ۱۹:۳۰ در نمایشگاه کتاب وکارگاه عملی فنون ابتهال و تواشیح، ساعت ۲۱ در نمایشگاه کتاب اجرا می شود . و این برنامه ها تا روز یکشنبه 29 بهمن 1396 با اجرای «  تجلیل از خادمان قرآنی و برگزیدگان بخش‌های ترتیل، تواشیح، ابتهال و قرائت، ساعت ۱۰ در موقوفه مدنیان ـ  برگزاری ششمین محفل انس با قرآن ویژه خواهران و همچنین هفتمین محفل و تکریم از سی حافظ کل شهرستان خرمشهر ساعت ۱۵ در تالار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خرمشهر و چند نمایش تعزیه فاطمی در نمایشگاه کتاب و شهرستان های خرمشهر ـ اهواز ـ شادگان ـ آبادان ـ ایذه و خرمشهر» ادامه می یابد و حسن ختام هفته ی قرآن و عترت  برگزاری آیین اختتامیه هفته قرآن و عترت ساعت ۱۹ در تالار مهتاب همراه با معرفی نمایش های برتر تعزیه فاطمی » می باشد .

وی در پایان از حضور گروه تواشیح بین المللی میعاد از شهرستان اهواز  قردانی نمود و اظهار داشت : این گروه متشکل است از : « باقر سواری ، سید جاسم موسوی ، کاظم آذرپیرا ، منصور علوی‌مرام و ایوب تمیمی » و تا کنون افتخارات قابل توجهی را کسب نموده اند .

لازم به توضیح است این گروه تا مفتخر به «  کسب مقام سوم مسابقات ترتیل وزارت نفت توسط منصور علوی‌مرام، کسب مقام دوم مسابقات کشوری مدهامتان در رشته تحقیق توسط کاظم آذرپیرا » شده و هم چنین در سال ۸۷ و ۸۸ رتبه ششم  و سال ۸۹ رتبه هفتم را به دست آورده اند .

سپس دکتر عدنان غزی سرپرست فرمانداری شهرستان ضمن عرض قدردانی از بانیان برگزاری این محفل و عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و شهادت بی بی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س) ، این محفل را  یک نشست پرفیض و پر خیر و برکت دانست  و گفت : حال که در چنین محفلی توفیق حاصل شده که در جمع شما باشم  می خواهم از معجزاتی که هر وقت خداوند سبحان بخواهد به بندگانش نشان دهد صحبت کنم .

وی افزود : خداوند وقتی می خواهد معجزه ای را هدیه کند هیچکس توان انجام آن را ندارد همانند حضرت موسی (ع) که در علم پزشکی کارهایی را انجام می دهد که تمام پزشکان به انجام آن قادر نیستند و این کار حتی به جایی می رسد که حضرت موسی(ع)  مردگان را هم زنده می کند .

دکتر غزی در ادامه آغاز پیامبری حضرت نوح را در زمان صنعت چوب  دانست و خاطر نشان نمود : نوح (ع) زمانی به پیامبری مبعوث شد که مردم عصرش به « بت پرستی، خرافات، فساد و بیهوده گرایی» مشغول بودند. آنها لجاجت را به جایی رساندند که دست فرزندان خود را گرفته و نزد حضرت نوح (ع) می‌آوردند و به آن‌ها سفارش می‌کردند که مبادا سخنان این پیرمرد را گوش کنید . و اگر قبل از مبعوث شدن این پیامبر صنعت چوب در رونق قرار گرفته بود به خاطر همین معجزه ی حضرت نوح (ع) در ساخت کشتی بود تا مردم را نجات دهد .

سرپرست فرماندهی شهرستان شوش در ادامه نزول قرآن کریم را نیز با در اوج قرار گرفتن شعر و ادبیات عرب ذکر نمود و در این خصوص اظهار داشت : قرآن در زمانی نازل شد كه ادبیات عرب در اوج خود بود و فصحا و شعرای عرب، اشعار و خطبه‌های فصیح و بلیغ خویش را بریكدیگر می‌خواندند و بر هم مفاخرت می كردند و دیگر خطبا و شعرا را به تحدی و مبارزه طلبی فرا می‌خواندند. آنگاه كه بر دیگران پیروز می شدند، اشعارشان را به دیوار كعبه می‌آویختند و به این كار مباهات می كردند. با نزول قرآن بر قوم عرب، آنان مجذوب زیبایی‌های قرآن شدند. قرآن به عنوان معجزه ی ادبی بزرگ، دارای حلاوتی خاص بود و آهنگی دلپذیر داشت. آهنگی كه آنان را به شوق می‌آورد، لرزه بر اعضایشان می‌انداخت و زنگ غفلت را از دلهایشان می‌زدود، زنگ حیات تازه و نوی را برایشان می‌نواخت و رنگ كهنگی و جهالت را از قلوبشان می‌زدود.

وی در ادامه خاطر نشان نمود : سیمای جذاب قرآن باعث شد پیرامون پیغمبر اسلام (ص) جمع شوند و به نوای دلنواز قرآن گوش فرا دهند و قلب خویش را با زلال وحی بشویند. آنان كه به زبان و لغت و شعر و خطبه و بیان خویش میبالیدند، به راحتی و سهولت دریافتند قرآن چیز دیگری است، شیرینی و حلاوتی دارد كه در جانها نفوذ می‌كند و آنان را به وجد می‌آورد. آنان در پیشگاه قرآن خاضع گشته، سر تسلیم فرود آوردند... عظمت قرآن در پیش چشم آنها مجسم شد و یك كلمه از آن به مقدار یك قصیده و یا یك خطبه مهم در دل آنها تأثیر كرد.  این گونه بود كه خیل عظیمی از مردم عرب، مجذوب قرآن شدند و قرآن در عمق جانها و قلبهای آنان نفوذ كرد. «عرب معاصر با نزول قرآن، هنگام برخورد با قرآن به شدت مات و مبهوت شدند و دیوانه گون گردیدند. در آن حال، مؤمنان و كافران فرقی با هم نداشتند، اینان مات ماندند و جذب شدند و ایمان آوردند. آنان مبهوت ماندند و ناتوان شدند و فرار كردند و خود را از حوزه جاذبیت قرآن بیرون بردند» این مرحله از اعجاز قرآن اولین وجه اعجاز است كه در سوره‌های كوچك قرآن و اولین سوره‌های نازل شده كه در آنها نه از تشریع قانون گفتگو رفته و نه از اخبار غیبی و نه از علوم جهانی، تنها نفوذ و تأثیر آیات بود كه بسیاری از مردم به اسلام ایمان آوردند .

 

 

سرپرست فرمانداری شهرستان شوش در پایان قول مساعد داد از نظر معنوی و مادی در کارهای فرهنگی و خصوصاً قرآن و عترت  از هر گونه همکاری دریغ نکند .

 

در پایان این محفل انس با قرآن از 12 برادر و 18 خواهر حافظ کل قرآن کریم تجلیل به عمل آمد .

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی شوش نیوز می باشد. تهیه و طراحی : 0171 هاست