07242019چهارشنب
Last updateشنبه, 06 می 3882 2pm
کد خبر: ۹۶۰۸۲۸2824

رئیس اداره ی اوقاف و امور خیریه شهرستان شهرستان شوش از وجود 395موقوفه خبر داد

تهیه و تنظیم ـ عباس کرم الهی

ساعت 14:30 روز شنبه 27آبان1396 به مناسبت هفته ی وقف ؛ رئیس اداره ی اوقاف و امور خیریه ی شهرستان شوش در دفتر خود ضمن تشریح عملکرد اداره ، به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد .

به گزارش شوش نیوز ؛ محمدحسن پور نعمت رئیس اداره ی اوقاف و امور خیریه ی شهرستان شوش ، ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن سالروز هشتمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت حضرت امام رضا(ع) و قدردانی از زحمات اصحاب رسانه و مطبوعات ، در مقدمه ای به مناسبت هفته ی وقف گفت : در مجموع 395 موقوفه در شهرستان شوش داریم و با 8 موقوفه ای که اخیراً به آنها اضافه شده این رقم به 403 موقوفه رسیده اندکه شامل « بقاع متبرکه ، حسینه ، مسجد ، زینبیه ، درمانگاه و .. » می باشند .

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شوش در ادامه به تعداد اسناد ثبتی موقوفات اشاره کرد و گفت : از ابتدا تا کنون توانسته ایم 110 سند ثبتی مربوط به « بقاع متبرکه ، مساجد و حسینه ها » را اخذ نماییم که 13 مورد  بقاع متبرکه هستند  و امیدوارم تا پایان سال 1396 تمام مساجد و حسینه ها ی ما دارای سند ثبتی باشند .

پور نعمت در ادامه از درآمدزایی 4/چهار بقعه ی شهرستان شوش خبرداد و در این راستا خاطر نشان نمود : از بین این بقاع ما دو بقعه ی کشوری به نام « حضرت دانیال نبی(ع) و دعبل خزایی »  که در آمد این دو بقعه فقط در حد رفع نیازهای جاری خودشان نظیر ـ « پرداخت هزینه های قبوض برق ، آب ، گاز و تلفن ـ حقوق کارکنان و تعمیر و مرمت و بعضاً برگزاری جشن ها و همایش ها » می شود . و درآمد بقعه ی غیب ابن علی و شچاخ« قدمگاه حضرت امام حسن مجتبی(ع) » نیز صرف خودشان می شود که در این راستا باید به « احداث یک زمین چمن فوتبال ، آینه کاری بیش از 500 متر از شبستان برگزاری تعزیه ی اربعین حسینی و بازسازی واقعه ی غدیر خم »  در بقعه ی شچاخ اشاره کرد .

رئیس اداره ی اوقاف و امور خیریه ی شهرستان شوش در ادامه به توسعه و بازسازی آستان مقدس حضرت دانیال نبی(ع) اشاره کرد و گفت : برای توسعه ی این پروژه  بیش از 25 جلسه ی شهرستانی و استانی برگزار شده و با توجه به اعتباراتی که استانداری داده بود ، کفاف نکرد و جا دارد از زحمات دکتر سید راضی نوری نماینده ی شهرستان شوش در مجلس شورای اسلامی  که از مناطق نفت و مناطق محروم دو/2 میلیارد تومان جذب نمود و در اختیار نوسازی مدارس قرار داد  و خوشبختانه در آینده ای نزدیک  ضلع شمالی  توسعه ی آستان به پایان می رسد که قطعا یک ماه قبل از این که اطمینان کامل حاصل شد و جایی برای برگزاری نماز و سایر نیازمندی های زائرین مهیا گردید ، به طور کلی عباسی موجود در صحن و سرای آستان را تخریب خواهیم نمود .

وی در ادامه ضمن انتقاد به سازمان میراث فرهنگی در خصوص قسمت باستانی پروژه تصریح نمود : با توجه به این که حضرت دانیال نبی(ع) پیامبری جهانی است و مورد احترام « مسلمانان ، یهودی ها و مسیحیان » است و در تورات هم بابی به نام دنیال وجود دارد  ؛ متأسفانه قسمت باستانی آن که بیش از 6 سال است به حالت خود رها شده و در شأن این پیامبر الهی نیست ؛ از سازمان میراث فرهنگی و معاونت سیاسی امنیتی استانداری خوزستان  انتظار دارم جهت تعیین تکلیف سازه ی باستانی همکاری کنند و ما هم در حد توان حاضریم برای ساخت این قسمت همکاری لازم را داشته باشیم .

رئیس اداره ی اوقاف و امور خیریه ی شهرستان شوش هم چنین از تعویض چهار درب ورودی حرم ؛ تعمیر ضریح مطهر دانیال نبی با دعوت از یکی از معماران استان اصفهان ،  طراحی جدید سر درب و ایوان های آستان حضرت دانیال نبی(ع) احداث سرویس بهداشتی در دو بخش خواهران و برادران بقعه ی دعبل خزایی خبر داد .

وی در پایان سخنان خود شرح وظایف اوقاف و امور خیریه را تشریح و به تفاوت وقف عام و خاص اشاره کرد .در ادامه به دو سئوال نیز به شرح زیر پاسخ داد :


ایرانا :

چرا اداره ی اوقاف مساجد را نمی سازد ؟

ـ در قانون هیچ ردیف بودجه ای برای تعمیر و یا ساخت و ساز مساجد وجود نداردو امیدوارم قانونی در این زمینه در نظر گرفته شود که دولت ردیف بودجه ای برای تعمیر و مرمت و یا ساخت و ساز مساجد  در نظر بگیرد ؛ هر چند که دولت کلیه ی مساجد را از پرداخت هزینه ی قبوض « آب ، برق و گاز » معاف نموده است .

صدای کرخه :

آیا هیئت امنای مساجد برای ورود و خروج یا اجرای برنامه می تواند دخالت و یا تصمیم بگیرد ؟

ـ به سئوال خوبی اشاره کردید ؛ در واقع مشکلی که ما داریم همین است که در اکثر مساجد هیئت امناء به صورت کاملا سنتی به کار خود ادامه می دهند در حالی که می بایست انتخاباتی صورت گیرد و از بین معتمدین همان مسجد افرادی برای مدت محدود تا انتخابات بعدی به عنوان هیئت امناء به روی کار آید و در واقع وظیفه ی آنها فقط نگهداری و محافظت از مسجد است که آسیبی به آن وارد نشود و در واقع روحانی و امام جماعت مسجد است که برگزاری برنامه ها را عهده دار می باشد .

شوش نیوز :

با توجه به این که قدمگاه امام رضا(ع) جنب شرکت شیر و در واقع در مدخل ورودی شهر شوش در جاده ی دزفول قرار دارد چرا به حال خود رها شده است ؟

ـ این قدمگاه رها نشده و ما به صورت جدی پیگیر احیای آن هستیم ، مدارک و اسناد آن را آماده کرده و تا سازمان اوقاف و امور خیریه هم کار را جلو بردیم اما بعد متوجه شدیم که این قدمگاه در زمین های دولتی منابع طبیعی قرار دارد و مجددا در حال جمع آوری اسناد هستیم تا این مشکل را به خواست خداوند یکتا حل کنیم .

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی شوش نیوز می باشد. تهیه و طراحی : 0171 هاست