05242019جمعه
Last updateشنبه, 06 می 3882 2pm
کد خبر: ۹۷۰۶۲۲3378

معرفی كتاب نو انديشي ديني در مسائل زنان نوشته عبدالله اميني پور

پيش از این به معرفي يكي از فرزندان فرهنگ پژوه شوش يعني عبدالله اميني پور پرداختيم، اينك از وي اين كتاب در 220 صفحه تابستان 1397 توسط انتشارات توانمندان چاپ و نشر يافته دربردارنده ی  مطالب زير است:

ـ جايگاه و الگوي زن مسلمان در انديشه امام خميني (ره) مورد استقبال با سه بار چاپ در نشريات: پيام زن، حريم امام و تبيان

ـ فقيه و زن، ديدگاه اصلاح طلبان و نگاه احياگران سنتی     

ـ  اشتغال زنان از نگاه قرآن و سنت   

ـ اسلام، زنان و برداشت‌های نادرست               

ـ اندیشه‌های معاصر عرب و نو انديشي در مسائل زنان       

ـ جايگاه زن در انديشه افلاطون      

ـ سخت ‏ترين چالش در انديشه اسلامي معاصر    

ـ  نقدي بر نگرش اسلامي به زن، مورد استقبال با دو بار چاپ در نشريات: مجله زنان و پگاه حوزه.

ـ زن معاصر و نگرش‏هاى نواندیشانه               

ـ تفسیر آیه ضرب (زدن)

ـ  نقش زن در نوانديشي اسلامي در مسائل زنان 

ـ  رويكردهاي جديد فقه شيعه در حوزه زنان.


آنچه در این اثر تقدیم خوانندگان گرامی می‌شود، بازنشر مجموعه مقالات زن پژوهی است که در زمینه‌های فقهی، سیاسی و اجتماعی راهگشا است و سازوکار به دست می‌دهد. در بازخوانی این نگاشته‌ها دریافتیم ؛ بی‌هیچ خودستایی ، چقدر پر محتوا و خواندنی و روشنی بخش و آگاه کننده است. یقین داریم خواندن مقالات، خواننده ؛ به ویژه بانوان خواننده را به وَجد و ابتهاج می‌آورد و متوجه بازنگری و تجدیدنظر در آرا و اندیشه‌های فقهی و سیاسی اسلام‌پژوهان خواهند شد و این‌که چقدر و چگونه کوشیدند جایگاه والا و مکانت ستودنی زن را بدو بازگردانند و این نیمه پیکره جامعه را که گرفتار رخوت و مردگی شده بود، پویایی بخشند و زنده گردانند.

صاحب نظران و ایده‌پردازان یاد شده در کتاب، قرآن‌پژوهان و حدیث شناسان برجسته‌ای هستند که با منابع استنباطی شیعه و اهل سنت آشنایی کامل داشته، شخصیت‌هایی کم نظیرند و اطلاعات دقیقی با جزئیات، گزارش می‌دهند. اینان با میراث فرهنگی دینی شیعی و سنی کاملاً آشنا بوده، از اندیشه‌های جدید غربیان نیز آگاهی دارند و آن‌ها را رصد می‌کنند و افراد توانمنداند که آثار اسلامی را می‌شناسند گرچه نقطه تأکید و حساسیت‌شان به سوی مسائل مربوط به زنان سمت و سوق پیدا کرده است. اینان درصدد آن‌اند که نشان بدهند دستاوردها و رویکردهای اصیل و درست اسلامی چه بوده، باید دستاوردها را از زیر غبار مردسالاری و خودباختگی زنان و تعصب و جهالت درآورده، از این راه، هم شبهات را پاسخ گوییم و هم نگذاریم اشتباهات تاریخی دوباره تکرار شود. برای این کار سترگ می‌بایست برنامه و آثار پژوهشی داشته، بدانیم دنبال چه اهدافی هستیم، نیز روشمند به جلو رفته، تکنیک‌ها و شگردهای پژوهشی را به کار گرفته حتی از روش‌ها و ابزار نوظهور اسلام‌پژوهان غرب استفاده کرد و گنگ و مبهم وارد تحقیق و پژوهش نشد.

اسلام‌پژوهان نامبرده در کتاب، میان تحقیق و تحلیل جمع کرده، تنها به معرفی و گردآوری و مراجعه به منابع مختلف بسنده نکرده، بلکه قدرت تحلیل نیز داشته، فرضیه سازی و مبناسازی کرده و در این زمینه نبوغ دارند، چنان‌که نگرششان فرامرزی است و تمامی جهان را در بردارد و به دنبال مطرح کردن آموزه‌های اسلامی در سرتاسر جهان‌اند و زبان و گفتمان بین‌المللی را به کار می‌گیرند چون مستند و روشمندند. همگی این اسلام‌پژوهان حس مسئولیت داشته، دغدغه تشخیص سره از ناسره و درست از نادرست را دارند، بی‌آنکه در پی قدرت یا خودنمایی یا تعصب مذهبی ـ فرقه‌ای باشند.

كتاب براي پژوهندگان علوم انساني و زن پژوهي ديني مناسب و خواندني بوده، نثري روان و بيطرفانه (غيرجانبدارانه) دارد، از اين رو خواندن آن به تمامي اقشار علاقه مند به ويژه بانوان توصيه مي شود. 

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی شوش نیوز می باشد. تهیه و طراحی : 0171 هاست