10182018پنج شنبه
Last updateشنبه, 06 می 3882 2pm
کد خبر: ۹۷۰۱۲۰3137

دیدار جمعی از مداحان و شاعران آئینی روستاهای شهرستان شوش با امام جمعه

تهیه و تنظیم ـ عباس کرم الهی

ساعت 10:30 صبح روز دوشنبه 20 فروردین 1397 جمعی از مداحان و شاعران آئینی روستاهای شهرستان شوش با حضور در دفتر امام جمعه با آیت الله سید محمد امام تجدید میثاق نمودند .

به گزارش شوش نیوز ؛ در آغاز این دیدار حجت الاسلام محمدجواد حسینوند رئیس اداره ی تبلیغات اسلامی شهرستان شوش ضمن عرض تبریک سال نو و ارائه ی گزارشی از شب های اعتکاف در ماه رجب ، به بخشی از عملکرد کانون مداحان و شاعران آئینی اشاره کرد و گفت : ازجمع470 نفری مداحان و شاعران آئینی شهرستان شوش منتخبی از مداحان و شاعران آئینی روستایی در سه بخش « مرکزی ، فتح المبین و شاوور» جهت دیدار با امام جمعه دعوت شده اند  و با توجه به ظرفیت مکان در نظر داریم در آینده ی نزدیک منتخبی از مداحان و شاعران آئینی حوزه ی شهر از پنج شهر « شوش ، فتح المبین ، شاوور ، حر و الوان » را به محضر امام جمعه آیت الله سید محمد امام بیاوریم تا آنها هم از رهنمودهای شما به عنوان ره توشه ی سفر در سال 1397 استفاده به عمل آید .


وی افزود : با توجه به این که ایام اعتکاف در تعطیلات نوروزی بود در 30 مسجدی که این برنامه اجرا شد  حدود 1500 نفر شرکت کردند و به همین دلیل که در تعطیلات نوروزی بود نسبت به سال گذشته از نظر آماری ریزش داشته ایم  و در این راستا دو جلسه با سرپرست فرمانداری  شهرستان شوش برگزار شد و همین باعث گردید نزورات و هدایایی جمع آوری و در اختیار معتکفین قرار گرفت . 40 روحانی ، 30 مداح و قاری قرآن به مراکز برگزاری اعتکاف اعزام شد و در مجمع 20 کرسی تلاوت قرآن اجرا گردید .

حسینوند در ادامه به آمار هیئات ثبت نام شده و رسمی شهرستان شوش اشاره کرد و خاطر نشان نمود : 155 هیئت مذهبی ثبت کشوری داریم و 20 هیئت مذهبی دیگر در حال پشت سرگذاشتن مراحل ثبت خود می باشند و به امید خدا در اواخر همین فروردین کارت شناسی 470 مداح و شاعر آئینی و همچنین پروانه ی هیئت هایی که جدیدا ثبت شده اند اهدا می گردد .

بهروز حسنوند رئیس کانون مداحان و شاعران آئینی اداره ی تبلیغات شهرستان شوش نیز ضمن عرض تبریک به مناسبت آغاز سال نو و ماه رجب ، ماه خدا  به ثبت نام مداحان و شاعران آئینی شهرستان شوش اشاره کرد و تصریح نمود : 470 مداح و شاعر در دو بخش خواهران و برادران در قالب « مداح ، ذاکر ، شاعر و پیرغلام » ثبت نام کرده اند و علاوه بر آن ما یک مجمع ذاکرین  در دو بخش خواهران و برادران و یک اتاق فکر 20 نفر نتشکل از 15 برادر و 5 خواهر با اهداف سازمان تبلیغات  تشکیل داده ایم .


وی افزود : یکی از اهداف ما این است که مداحان و شاعران آئینی بتوانند در دیگر شهرستان ها و برنامه ها فعالیت داشته باشند که عدم توجه  به این دوستان باعث شده فعالیت آنها در همان سطح روستا یا شهر خودشان باقی بماند .

بهروز حسنوند در پایان سخنان خود اظهار داشت : هیئات مذهبی ، مداحان و شاعران آئینی  ثبت نام شده و رسمی شهرستان شوش در ایام فاطمیه و همچنین میلاد حضرت امام علی (ع) در سطح شهر و روستا برنامه های قابل توجهی اجرا نمودند .

سپس آیت الله سید محمد امام ، امام جمعه ی شهرستان شوش ضمن قدردانی از حجت الاسلام حسینوند رئیس اداره ی تبلیغات اسلامی و کانون مداحان و شاعران آئینی ، دیدار با مداحان و شاعران را یک توفیق دانست و گفت : آنچه در «کلام و قلم و هنر» این سفیران سعادت ، موج می زند، بیدارگری نسل های امروز و فرداهاست و تبلیغ دین ، هنری است جاودانه که با تلاش  و پی گیری به سبک ها و شیوه های مختلف نظیر « مؤعظه ، پند و اندرز ، مداحی ، سرودن شعرآئینی ، سخنوری و... » در مدح اهل بیت(ع) به دست می آید .

وی در ادامه به تلاش معاویه در شام به خاطر  اهانت به امام علی(ع) پرداخت و تصریح نمود : معاویه در شام مکتب خانه ای درست کرده بود و تعداد آنها را به حدود 11 هزار مکتب خانه رساند و همیشه به امام علی(ع) لحن و نفرین  می فرستاد و در خطبه هایی که ایراد می کرد به آن حضرت توهین و هتک حرمت می نمود  و به امت اسلامی ظلم و ستم روا می کرد ؛ و چون اهل بیت(ع) هم در  زمینه ی « فکری ، اخلاقی ، تربیتی و اعتقادی » و هم در زمینه ی عملی می توانند الگوی سبک زندگی  برای ما باشند لذا لازم است  مداحان و شاعران آئینی همیشه در « خطبه ها ، مجالس و اشعار » خود  در این راستا جامعه را  روشن کنند ، وقتی که مسلمان و غیر مسلمان که به مکه مشرف می شوند باید بدانند که به قبرستان بقیع هم بروند و ببینند که بر سر اهل بیت(ع) در آن زمان چه آورده اند .

امام جمعه ی شهرستان شوش سپس به انتظارات خود از مداحان و شاعران آئینی که مسئولیت خطیری را بر عهده دارند را مطرح نمود و اظهار داشت : دهه ی 70 وقتی که به شهرستان شوش آمدم  مشاهده کردم که « نهوه »رایج است یعنی دختر عمو  برای پسر عمو بود و در واقع اختیار  آن دختر بر عهده ی پسر عموم بود ، در همین راستا همایش هایی برگزار شد  و با سران عشایر و طوایف صحبت های مورد نظر در میان گذاشته شد و خوشبختانه الان بعد از گذشت دو دهه  این موضوع خیلی کم رنگ شده است و علت کم رنگ شدن آن در واقع شاعران آئینی بود که با سرودن اشعار خود در این زمینه  تأثیرگذار بودند .


وی در ادامه به چرایی دفن پیکر مطهر حضرت امام رضا(ع) در کنار مزار هارون بعد از ده سال و اشعار دعبل خزایی اشاره کرد و گفت : امام رضا(ع) ده سال بعدازمرگ هارون به شهادت رسیده،اما چه شد که این توفیق نصیب هارون شد که درجوارامام باشد،آیا می توان گفت هیج رازی درآن نیست وهیچ حکمتی دراین مسئله نهفته نباشد!؟ امام رضا(ع) پیشتر به محل دفن خود اشاره کرده بود که « با سم کشته می شوم و در کنار هارون دفن خواهم شد» ، دعبل خزاعی در این خصوص شعری سروده که در کاشی ها معرق بالاسر حرم امام نقش بسته است : « قبران فی طوس خیرالناس کلهم /  و قبر شرهم هذا من العبر /  ما ینفع الرجس من قرب الزکی و ما / علی الزکی بقرب الرجس من ضرر » یعنی «دو قبر در طوس کنار یکدیگرند ؛ یکی قبر بهترین انسان ها و دیگری گور بدترین آنها و این از عبرت های روزگار است. نه هم جواری پلید با پاک به او سودی دهد و نه نزدیک بودن انسان پاک با پلید به او زیانی رساند. » پس نتیجه می گیریم که شاعر در جامعه  وقتی برای اهل بیت  فعالیتی داشته باشد یا مداح ، مدحی داشته باشد قطعا تأثیر گذار خواهد بود .


امام جمعه ی شهرستان شوش سپس به  معظلات جامعه اشاره کرد و خاطر نشان نمود : « بی حجابی  مشروب خواری ، عروسی های آنچنانی ، تیراندازی در عزاداری ها و عروسی ها ، اصراف در ذبح کردن گوسفند در عزاداری ها و دعوت از نزدیکان به جای این که به همان حد و توان به فقرا کمک شود » مواردی هستند که شما مداحان و شاعران می توانید با فرهنگ سازی در رفع آنها تلاش کنید همانند  ده سال پیش که در منطقه وهابیت یک سری تحرکات برای فریب جوانان را داشت اما با فرهنگ سازی جامعه ی فرهنگ و هنر  الان شاهد فعالیت و حضور این فرقه نیستیم .


وی در پایان  فرهنگ سازی برای استفاده از کالای ایرانی را یکی دیگر از دغدغه های خود دانست و گفت : شما هم به نوبه ی خود در این زمینه شعر بسرایید و دکلمه قرائت کنید تا حرف مقام معظم رهبری را اجرا کرده باشید  چون هر چه تولید کالای ایرانی بیشتر شود اشتغال بیشتری خواهیم داشت و کارخانه ای تعطیل نمی شود .

در ادامه « جاسم بیت عبدالله ، جمیل برهانی ، بعقوب مریدی کعبی ، سعید شمیری ، عدنان خانی ، صادق ثامر خسرجی ، هادی نصب عبدالهی و حاج کریم چعب » به مداحی و خوانش اشعار خود پرداختند و از طرف کانون مداحان و شاعران آئینی هدیه ای به امام جمعه اهدا گردید .


 

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی شوش نیوز می باشد. تهیه و طراحی : 0171 هاست