05202019دوشنبه
Last updateشنبه, 06 می 3882 2pm
کد خبر: ۹۷۰۷۱۷3430

یادواره ی پیر بسجیان شهرستان شوش ، زنده یاد حاج حسن اسلامی پناه در مسجد جامع کوی ابوذرغفاری برگزار شد

تهیه و تنظیم ـ عباس کرم الهی

ساعت 20:15 دوشنبه 16 مهرماه 1397 به همت جمعی از ایثارگران و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس ؛ یادواره ی پیر بسیجان شهرستان شوش ، «زنده یادحاج حسن اسلامی پناه» در مسجد جامع کوی ابوذر غفاری برگزار شد .

به گزارش شوش نیوز ؛ سرهنگ فیصل حجازی بازنشسته سپاه ناحیه ی شهرستان شوش ضمن قدردانی از پسران  این پیر بسیجی  و اسوه ی انقلابی گری و ایثار که برادر پدر خویش یادواره برگزار کرده اند اظهار داشت : از امام صادق(ع) نقل شده است اگر یکی از فرزندان متوفی  قبل از خواب سوره ی تکاثر را بخواند برای  « گرفتاری و فتنه » از آن مرحوم دور خواهد شد ؛ این سوره می فرماید : « أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ ، حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ ، كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ ، ثُمَّ كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ ، كَلَّا لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْيَقِينِ ، لَتَرَوُنَّ الْجَحِيمَ ، ثُمَّ لَتَرَوُنَّهَا عَيْنَ الْيَقِينِ ، ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ /// تفاخر به بيشترداشتن شما را غافل داشت ، تا كارتان [و پايتان] به گورستان رسيد ، نه چنين است زودا كه بدانيد ، باز هم نه چنين است زودا كه بدانيد ، هرگز چنين نيست اگر علم‏اليقين داشتيد ، به يقين دوزخ را مى ‏بينيد ، سپس آن را قطعا به عين‏اليقين درمى‏ يابيد ، سپس در همان روز است كه از نعمت [روى زمين] پرسيده خواهيد شد . »

وی در ادامه به خاطره ای از پدر شهید محسن صنوبر از شهر حر اشاره کرد و تصریح نمود : این پدر چهار پسر داشت وقتی که محسن کوچکترین پسرش به شهادت رسید مرتب گریه می کرد از او پرسیدند چرا همیشه مشغول گریه کردن هستی ؟ در پاسخ جواب داد من از خدا خواسته بودم اگر روزی بمیرم چهار پسرم زیر تابوتم بروند و ما به گلزار برای خاک سپاری ببرند ولی الان یکی از پسرانم شهید شده است  ؛ شهادت محسن صنوبر در واقع از مقتدارات الهی بود که از بین این خانواده باید این گل چیده می شد .


سرهنگ حجازی سپس به خاطره ای دیگر از یکی از دوستانش اشاره کرد و گفت :  زمان طاغوت  این شخص 19 ساله بود و الان 75 ساله است ، مدرک دیپلم را که گرفت  به آمریکا رفت  وقتی که به ایران برگشت گفت « در آمریکا با یک دختر مسیحی آشنا شدم »؛ در یک رستوران با هم نشسته بودیم که آن دختر از من پرسید اسمت چیست ؟ گفتم : حسین ـ  گفت : پدرت خیلی فهمیده  بوده که اسمت را حسین گذاشته است  ؛ حسین نقطه ی عطف در تاریخ بشریت است و با وجود این شخص  مردم به سمت 1400 سال پیش هدایت می کند تا بگوید که با خون من اسلام زنده مانده است .

فیصل حجازی برای بصیرت افزایی و روشنگری حاضرین در یادواره و شناخت هر چه بهتر امام حسین (ع) اظهار نمود : شهرداری لندن پشت اتوبوس های درون شهری  عکس حضرت امام حسین را نصب کرده بود و زیر این عکس نوشته شده « مردی 1400 سال پیش باعث زنده ماندن اسلام شد . »در همین لندن روزنامه ای نوشته بود « خدا مرده است » ولی وقتی انقلاب اسلامی به پیروزی رسید همان روزنامه نوشت « خداوند دوباره زنده شده است . »


وی در ادامه به نقد تند خود از شهرداری شوش به خاطر پل چهار راه شوش اشاره کرد و خاطر نشان نمود : مدیران کم تحرک  باعث حیف و میل کردن بیت المال شده اند ، در حالی که ن جمهوری اسلامی ایرالن آزادترین کشور در سطح جهان است ، اما وقتی که برای برداشتن پل امر به معروف و نهی از منکر رعایت نمی شود تا اول مجوزها گرفته شود بعد پل برچیده شود اگر بیت المال هدر رود نباید تعجب کرد .

وی در ادامه به مشکل داخلی  اشاره کرد و گفت : نفوذی ها و دلدادگان به فرهنگ غرب نمی دانند که خاوری دو تابعیتی است ؟ مگر نمی دانند پرندیس خاوری بر خلاف برادرهایش پی درس‌ و مشق و علم‌آموزی بود اما گویا پدر با بخشش خانه به دختر جبران مافات کرده است. خانه خاوری در تورنتو که از قضا بسیار خبرساز هم شده است، نه متعلق به او که چندی پس از حضور خاوری در کانادا به نام دخترش شده است ؟ چرا به جای این که به چنین مسائلی بپردازند  سوژه ی آنها فقط احمدی نژاد شده است  ؛ البته من نمی خواهم بگویم که کار احمدی  نژاد با این شیوه  و سبک درست است ، اما همه می دانند که از نظر بالا بردن قدرت خرید مردم مستضعف کارنامه ی خوبی دارد .


سرهنگ فیصل حجازی سپس به  « عاشورا ، محرم ، صفر و اربعین » به عنوان حافظان دین و اسلام اشاره کرد و تصریح نمو.د : ما اگر می خواهیم  ادامه دهنده ی راه امام حسین(ع)  باشیم باید ابتدا خودسازی را شروع کنیم و این خودسازی را باید از مساجد آغاز کنیم ؛ در زمان هشت سال دفاع مقدس امام خمینی(ره) می فرمود « مساجد سنگر هستند ، سنگر ها را حفظ کنید » ؛ الان  جنگ اقتصادی  شروع شده است  و ما باید مساجد را از نیروی جوان پر کنیم ؛ هر چند که من به مدت پنج سال در همین مسجد برنامه ریزی می کردم ولی از سوی مسئولین توجهی نمی شد ، شما انتظار دارید اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی ، تبلیغات اسلامی ، اداره ی اوقاف و یا دفتر امام جمعه  باید مساجد را پر کنند ؟ من در پنج سالی که اینجا بودم  تقاضای روحانی برای نماز جماعت نمودم  ولی نه روحانی به ما دادند و نه حتی سرکشی از این مسجد به عمل آوردند


وی در پایان اظهار داشت : امیدوارم  « ارشادها و رهنمودهای حکیمانه ی مقام معظم رهبری» گوش دهیم چون من  هم از اصولگرایان و هم از اصلاح طلبان دل خوشی ندارم  من فقط به فرامین  مقام معظم رهبری  گوش و جان می سپارم .

سپس رحمن ایزدی رئیس انجمن شعر فارسی اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شوش  ده دوبیتی از رباعیات خود را  خوانش نمود که ما پنج  رباعی از این شاعر را پوشش د اده ایم :


از دیدن رخشایی آیینه ی نور

افسوس که عاجزند معدودی کور

جاری است به جای آب ، خون در کارون

نفرین به جدایی طلبان مزدور

******

آن روز چه عاشقانه  پیمان دادند

رفتند و به راه عاشقی جان دادند

تا این که رسیدند به قرب ملکوت

استاد شدند و درس ایمان دادند

********

ای آینه ی صبور سه تا  پا زخم

خورشید به خون نشسته با صدها زخم

آن روز به زیر خنجر  پولادین

کس همدم درد تو نشد الا زخم

******* 

جز سوز تو ما را به جهان کاری نیست 

محبوب تر از عشق تو  دلداری نیست

هر سال محرم و دوباره اندوه

دلچسب تر از این غم تکراری نیست

*********

بی دغدغه ات همیشه سرگردانیم

دلسوختگان بی سر و سامانیم

تو پهنه ی  بی نهایت اقیانوس 

رودیم که با شوقف تو در جریانیم

کربلایی رضا جولا از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) با ذکر مصیبت در مورد یا و خاطره ی رزمندگان اسلام و هم چنین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و نوحه سرایی  حاضرین در یادواره را در غم و اندوه فرو برد .


سید جواد ایزدی مجری برنامه که توسط پسران حاج حسن اسلامی پناه از اهواز دعوت شده بود به فرازی از زندگی نامه و فعالیت های این بسیجی بی ادعا اشاره کرد و گفت : حاج حسن اسلامی پناه فرزند محمدحسین  متولد 1315   در خانواده ای کاملا مذهبی چشم به جهان گشود . در دوران کودکی درس قرائت قرآن و  تحصیلات ابتدایی را در مکتب خانه ی زادگاه خود در کوی ابوذرغفاری آموخت  و شخصیت دینی و  مذهبی ایشان  در همان جا شکل گرفت . خدمت مقدس سربازی  را در گروه هان شهید فلاحی از مبارزان ارتش  گذراند  و از آشنایی با روحانیت خصوصا « شهید مظلوم سید محمد کاظم دانش » فعالیت های  انقلابی و مذهبی را آغاز نمود ..............


زنده یاد  حاج حسن اسلامی پناه  با حضور مستمر و فعال در ساخت مراکز فرهنگی همچون « مدارس  و کتابخانه ها و مساجد و میادین ورزشی  با همکاری خیرین انجام گردید ، در حلقه ی اول  فعالیت ها حضور داشتند   ؛ همچنین در هیئت های مذهبی  و دینی و با تشویق جوانان و مردم نسبت  به این امر دینی و مذهبی  اهتمام ویژه  از خود نشان  می داد .، مرحوم حاج حسن  اسلامی پناه  با کسب لقب پیر بسیجیان شوش  از طرف ایثارگران و رزمندگان به عنوان مسن ترین جانباز  و رزمنده هشت سال دفاع مقدس  بر اثر تداوم جراحت باقی مانده از جنگ  در تاریخ 17 مهر 1391 در بیمارستان میلاد تهران  ، شهادت گونه دار فانی را وداع گفت و در آرامگاه گلزار شهدای شوش در جایگاه ابدی خود به خاک سپرده شد .


از دیگر برنامه های این یادواره می توان به پخش کلیپی از زنده یاد حاج حسن اسلامی پناه در دوران هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد .

شایان ذکر است در این یادواره « علی عبدی نسب سرپرست اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی ، محمد بهمن سرپرست اداره ی صنعت ، معدن و تجارت ، سید حکیم موسوی رئیس شورای اسلامی  شهرستان  ، دکتر سعید شفاهی رئیس شورای اسلامی شهر و مهندس شهرام کرد نایب رئیس شورای اسلامی شهر شوش ، سرهنگ فرحان منصوری فرمانده ی یادمان شهدای عملیات فتح المبین ، حاج عبدالزهرا برهانی رئیس جبهه ی مردمی انقلاب اسلامی ، جمعی از ایثارگران و رزمندگان ، روحانیون ، خبرنگاران ، هنرمندان و اهالی کوی ابوذرغفاری » حضور داشتند .


Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی شوش نیوز می باشد. تهیه و طراحی : 0171 هاست