10172018چهارشنب
Last updateشنبه, 06 می 3882 2pm
کد خبر: ۹۷۰۲۱۱3167

گفت و گو با حمید ظریف خسرج به بهانه ی روز کار و کارگر

تهیه و تنظیم ـ عباس کرم الهی

ساعت 9 صبح روز سه شنبه 11 اردیبهشت ماه 1397 با توجه به هماهنگی قبلی به بهانه ی روز جهانی کار و کارگر به اداره ی تعاون ، کار و رفاه اجتماعی رفته تا با حمید ظریف خسرج گفت و گویی داشته باشیم که پس از 50 دقیقه تأخیر این گفت و گو انجام شد .

ظریف خسرج در مقدمه ای کوتاه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه به شهروندان و تبریک روز کارگر به جامعه ی کارگری شهرستان شوش  به دلایل انتخاب این روز به عنوان کارگر در سراسر جهان پرداخت و گفت : در چهارم ماه مه سال ۱۸۸۶، و در چهارمین روز اعتصاب و تجمع کارگران آمریکایی در شهر شیکاگو، پلیس به روی آنان آتش گشود که شماری کشته، عده‌ای مجروح و بعداً چهارتن نیز اعدام شدند. کارگران اعتصابی خواستار تعدیل شرایط کار و کاهش ساعات روزانه کار از ده ساعت به ۸ ساعت بودند. قرار بود که اول ماه مه ۱۸۸۶ در آمریکا (ایالات متحده)، کاهش ساعات کار به هشت ساعت در روز، به اجرا درآید که چنین نشد و در نتیجه، کارگران در گوشه و کنار این کشور دست به تظاهرات زدند و در یک‌هزار و دویست کارخانه و کارگاه، اعتصاب صورت گرفت. شمار کارگران معترض شهر شیکاگو بیش از سایر شهرها و حدود ۹۰ هزار تن بود. در چهارمین روز تظاهرات شیکاگو، کارگران اعتصابی و هوادارانشان در «میدان بیده» جمع شده و از اینجا به حرکت درآمده بودند. سخنرانان آنان بر یک گاری بزرگ سوار بودند و شعار می‌دادند. پس از طی مسافتی، پلیس اطراف این گاری را گرفت و خواست که تظاهرکنندگان متفرق شوند که ناگهان انفجاری صورت گرفت، یک مأمور پلیس کشته شد و چند کارگر و پلیس نیز مجروح شدند. این حادثه سبب شد که پلیس دست به تیراندازی به سوی جمعیت بزند و کشتار صورت گیرد. آمار کشته‌شدگان اعلام نشده‌است ولی اسامی انبوه مجروحان در دست است. پلیس با اعمال خشونت موفق شد جمعیت را پراکنده‌سازد. در پی این حادثه، هشت تن به عنوان مسبّب دستگیر شدند که پنج نفر از آنان کارگر مهاجر آلمانی و یکی هم آلمانی تبعه آمریکا بود. دادگاه یکی از این دستگیرشدگان را به ۱۵ سال حبس محکوم کرد و بقیه محکوم به اعدام شدند که فرماندار ایالت مجازات دو تن از آنان را به حبس ابد تخفیف داد. یکی از محکومان به اعدام، پیش از اجرای حکم خودکشی کرد و چهار نفر دیگر به دار آویخته شدند. با رسیدن اخبار مربوط به این تظاهرات، کشتار و اعدام به سایر کشورها، در گوشه و کنار جهان مراسم یادبود برگزار و هر سال هم تکرار شد که به تدریج اول ماه مه، روز جهانی کارگر عنوان گرفت. چون اعدام‌شدگان شیکاگو عمدتاً آلمانی بودند، در سال ۱۹۳۳ دولت آلمان روز اول ماه مه را روز ملی و تعطیل عمومی اعلام کرد. و پس از آن به جز کشورهای «  آمریکا ، کانادا و چند کشور کوچک »که نخستین دوشنبه ی هر سپتامبر (شهریور ماه) را به عنوان «روز کارگر» جشن می گیرند ، مابقی کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران اول ماه مه(11 اردیبهشت هر سال ) را به عنوان روز کارگر گرامی می دارند .


وی در ادامه به برنامه های در نظر گرفته شده برای روز و هفته ی کار و کارگر اشاره کرد و خاطر نشان نمود : امسال به همین مناسبت از« روئسای بسیج جامعه ی کارگری  و کارگران نمونه ی کارخانجات و کارگاه های تولیدی و صنعتی تجلیل به عمل آید و در سطح کارگاه ها مسابقات ورزشی برگزار گردد » و با توجه به این که ابن روز به نام کارگران ثبت شده تعطیل رسمی برای جامعه ی کارگری می باشد و چنانچه بر حسب نیاز کارفرمایی کارگران خود را به محل کار دعوت کند این روز به عنوان اضافه کار منظور می شود .

وقتی که از رئیس اداره ی تعاون ، کار و رفاه اجتماعی پرسیدم که چرا برخی از شرکت های تولیدی و صنعتی شهرستان شوش در پرداخت حقوق کارکنان خود بی توجهی می کنند ، تصریح نمود : در خصوص پرداختی ها از بین کارگاه های بزرگ فقط کشت و صنعت نیشکر هفت تپه است که متأسفانه چند ماه حقوق را پرداخت نکرده بود و با پا درمیانی شورای تأمین شهرستان شوش هم اکنون این شرکت بدون احتساب بهمن ماه1396 که در حال پرداخت است  فقط دو/2 ماه حقوق معوقه دارد که به دنبال آن هستیم این فاصله روز به روز کاهش یابد .اما اگر کل جامعه ی کارگری کشور را در نظر بگیرید همه جا نسبت به پرداخت حقوق کارگران معوقه را به وضوح می بینید هر چند که قانون کار شامل کارگاه های کوچک هم میشود و جوشکاران ، نجاران و....... نیز می بایست به موقع نسبت به پرداخت حقوق مدنظر باشند .

وقتی که سئوال شد آیا بخش خصوصی هم طبق قانون کار موظف است بستر ورزش را برای کارگران خود فراهم کند رئیس اداره اظهار داشت : یک سری کارگاه در شهرستان شوش داریم که بسیار سابقه دارند و جز افتخارات شهرستان هستند و مایه ی امید مردم می باشند که بنا به عللی این کارگاه ها به بخش خصوصی واگذار شدند و به عقیده ی من بخش خصوصی علاوه بر این که می بایست پرداخت حقوق را به موقع مد نظر داشته باشد نسبت به مزایای حقوقی و جایگاه اجتماعی این محجموعه ها هم می بایست توجه داشته باشندو به امیدی که مردم به این کارگاه ها دارند هم  توجه داشته باشند  و برای خود این مسئولیت را تلقی کنند که ما وظیفه داریم امید مردم را به این کارگاه ها بالاتر ببریم ؛ در سال های نه چندان دور  همه افتخار می کردند که کارگر شرکت کشت و صنعت هفت تپه هستند و یا در شرکت میان آب و دیگر شرکت ها مشغول به کار هستند ، الان هم همین انتظار را دارم که کارفرمایان بخش خصوصی همان افتخار را برای کارگران خود  فراهم کنند و اما در پاسخ به سئوال شما باید بگویم در ماده 154 قانون کار براساس آئین نامه اجرایی در ارتباط با ورزش ،کارگران کلیه کارفرمایان کارگاههای تولیدی ، صنعتی ، خدماتی و کشاورزی موظفند در امر ورزش کارگری براساس این ماده با ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی همکاری نمایند. طبق ماده 2 این آئین نامه کارفرمایان کارگاههایی که تعداد شاغلین در آنها بیش از 50 نفر است ، فردی متعهد و علاقه مند و آشنا به ورزش را به عنوان رابط و مسئول ورزش کارگاه انتخاب و به ادارات معرفی نمایند و در این خصوص کارگاههایی که بیش از یکصد نفر نیروی کار داشته و مسئول ورزش دارند موظفند برنامه ورزش متناسب با شرایط کارگاه را پس از تصویب اجرا نمایند همچنین بر این اساس در صورتی که کارگاههای موضوع این ماده که تعداد کارگران زن شاغل در آنها بیش از 3/1 مردان شاغل باشد یک خانم متعهد و آشنا به ورزش بانوان به عنوان معاون مسئول ورزش کارگاه تعیین خواهند کرد و خوشبختانه شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه بهای خوبی به ورزش داده و دارای باشگاه فرهنگی ورزشی می باشد و در رشته های مختلف ورزشی فعال است .


سئوال بعدی ما در مورد عدم تعامل اداره ی تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شهرستان شوش با اصحاب رسانه و مطبوعات بود که از ایشان خواستیم مشخص کند دلیل روابط عمومی است یا به شخصه اعتقادی به این قشر ندارد ، ظریف خسرخ در پاسخ خاطر نشان نمود :

در خصوص ارتباط با رسانه ها باید بگویم که این کار مهارت خاصی  را می طلبد ، الان من نمی توانم ادعا بکنم که در این خصوص ماهر هستم ولی همیشه نقش و جایگاه رسانه را برای پیشرفت جامعه مهم ارزیابی می کنم و عقیده دارم هیچ جامعه ای پیشرفت نخواهد کرد مگر این که خبرنگاران متخصص و منصفی داشته باشیم ؛ در همین خصوص بعضاً از عملکرد ما مطالبی در یک سری سایت های خبری درج می شود که اصلا با واقعیت منطبق نیست و با این که حق پیگیری را برای خودمان قائل می دانیم ولی به خاطر احترامی که در واقع برای خبرنگاران داریم چون می دانیم که وجودشان برای روشنگری جامعه و انتقال داده های مفید است از حق پیگیری خودمان چشم پوشی کردیم ؛ اما این که باید روابط عمومی داشته باشیم یا نداشته باشیم باید بگویم که پرسنل من هر کدام در وقت کار سه نفر را انجام می دهند  و شما نمی توانید فردی را در این اداره پیدا کنید که یک کار تخصصی را انجام بدهد و به خاطر همین نمی توانم روابط عمومی را برای اداره ی خودم تعریف کنم ولی همیشه سعی کرده ام خدمت خبرنگاران باشم و اگر در این مدتی که من آمده ام ارتباط تنگاتنگی با اصحاب رسانه و مطبوعات نداشته ام عذرخواهی می کنم و برای هرگونه مصاحبه و ارائه ی گزارش عملکرد دریغ نخواهم کرد .


با شنیدن این جمله که من از حق پیگیری خودم گذشتم به ظریف خسرج گفتم اگر واقعا خبرنگاری در سایت خود آن چیزی را که منتشر کرده خلاف واقعیت بوده شما طبق قانون مطبوعات می توانستی حداکثر 48 ساعت بعد از انتشار از همان سایت تقاضای درج جوابیه را داشته باشی ، نه این که الان بدون اشاره به نام سایت برخی را به نشر اکاذیب بدانید و ایشان جواب داد :

نه این که خیلی بد بوده ، ولی در یکی دو موردی ممکن است آن خبرنگار سهوا مرتکب  این کار شده است یا مطلب را بد به ایشان رسانده اند ما وجود حتی آن خبرنگار یا خبرنگاران را با وجود آن خطاها و اشتباها بسیار مفید می دانیم برای جامعه و برای اصحاب رسانه و مطبوعات احترام خاص و ویژه ای قائل هستم و خودمان را ملزم کرده ایم که هیچ وقت جوابیه ای به خبرنگاری ندهیم تا مبادا از مطرح کردن یک سری انتقادات واهمه داشته باشند . نقد بکنند ، حرف بزنند ، بنویسند ، منتشر کنند و بدانند حضورشان برای ما بسیار مفید است حتی اگر در آینده هم یک سری خطاها و اشتباها داشته باشند .

رئیس اداره ی تعاون کار و رفاه اجتماعی در حرف آخر خود خطاب به جامعه ی کارگری شهرستان شوش اظهار داشت :

همیشه از احقاق قانونی حقوق خود دفاع کنید اما به صورت قانونی و از مسئولین شهرستان هم انتظار دارم کما این که الان به جد پیگیر مسائل کارگری بوده اند ولی باز هم بیشتر پیگیر رفع مشکلات جامعه ی کارگری باشند .

تحلیل شوش نیوز :

وقتی همه بر این عقیده هستیم که هر چه داریم از شهداء می باشم و در برنامه های اعلام شده تجلیل از روئسای بسیجی در دستور کار قرار گرفته ؛ ایکاش  در این هفته برنامه ریزی می شد که روز پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397 به منظور تجدید میثاق با شهداء برنامه غبار روبی از مزار شهدای کارگر که طی مراحل مختلف بمباران های دشمن بعثی در سنگر تولید شربت شهادت را نوشیدند اجرا گردد .

Bingo sites http://gbetting.co.uk/bingo with sign up bonuses

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی شوش نیوز می باشد. تهیه و طراحی : 0171 هاست